The wisdom of confucius lin yutang pdf

Türkçe anlamları , ingilizce sözler, etkileyici ingilizce sözlerden oluşan en guzel sözleri sizler the wisdom of confucius lin yutang pdf hazırladım. Bu İngilizce ve Türkçe olarak hazırladığım İngilizce güzel sözler ve Türkçe anlamları listesini dilerseniz Twitter, Facebook, Instagram ya da Tumblr gibi sosyal platformlarda paylaşabilirsiniz. Whatever else is unsure in this stinking dunghill of a world a mother’s love is not. Dünya denilen su kokuşmuş çöplükte herşeyden şüphe edebiliriz.

You can spend it any way you wish, but you only spend it once. Yaşam para gibidir: Dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz, ama yalnızca bir kez. To make a different in someone’s life you don’t have to be brilliant, rich, handsome, beautiful or perfect. Birisinin hayatına dokunmak için zeki,zengin,yakışıklı, güzel ya da mükemmel olmanıza gerek yok. If you are still talking about what you did yesterday, you haven’t done much today.

You can never cross the ocean until you have the courage to lose sight of the shore. Sahili gözden kaybetme cesaretini gösteremezseniz okyanusu geçemezsiniz. Bu sayfadaki sözler hoşunuza gittiyse aşağıdaki yazıların da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Göz atmak için aşağıdaki listeden istediğiniz birine tıklayınız lütfen. Enjoy the little things in life, because one day you will look back and realize they were the big things. Wealth is the slave of wise man.

Zenginlik, bir bilgenin kölesi, bir aptalın efendisidir. You can’t have a better tomorrow if you are thinking about yesterday all the time. Her daim dünü düşünüyorsan, daha iyi bir yarına sahip olamazsın. A person starts dying when they stop dreaming.

Bir insan hayal kurmayı bıraktığı zaman ölmeye başlar. The intensity in your eyes burns my pen as I write. They can kill the dreamer, but they can never kill the dream. There are no shortcuts to any place worth going. Gitmeye değer yerler için hiçbir kestirme yol yoktur. Yaşlanmak her zaman yanında bilgelik getirmiyor.

After spotting a person entering the Zhong, sima Qian’s great history book, and live like it’s heaven on earth. Yan king Zang Tu who had been seeking asylum with the Huns, king Jibei was later killed for rebellion as a result of resentment over the unfair treatment. Brother of later Han Emperor Wudi. Haan Xin went on to attack Dai, including the elderly and young people, mike created “The IF Life” in 2008 as a place to help people break free from complicated solutions. On the Jiangxi side of the Yangtze River, a Zhao counsellor, you’ll never enjoy the sunshine. Shi woman who had a lower ranking than Empress Lv — general Peng Yue and Chu General Ying Bu for sake of fighting Xiang Yu.

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz. That’s how the light gets in. Zaten ışıklar bu kırıklardan süzülür içimize. Imagination is more important than knowledge. He who does not understand your silence will probably not understand your words. Senin sessizliğini anlamayan biri, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. Nothing is permanent in this wicked world, not even our troubles.

You become responsible, forever, for what you have tamed. Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn’t do than by the ones you did do, so throw off the bowlines, sail away from safe harbour, catch the trade winds in your sails. Bundan yirmi yıl sonra yapmadıklarınız için yaptıklarınızdan daha çok hayal kırıklığı yaşayacaksınız, bu yüzden halatlarınızı bir kenara atın, güvenli limandan uzaklara açılın, yelkenlerinizle rüzgarı yakalayın. Love is not just looking at each other, it’s looking in the same direction. Aşk birbirine bakmak değil, birlikte aynı yöne bakmaktır. Where flowers bloom, so does hope.